5 دلیل مهم که باید نرم افزار CRM را جایگزین اکسل کرد!

شاید برای خیلی‌ها هنوز به طور کامل جا نیافتاده باشد که چرا باید اکسل را کنار بگذارند و به نرم افزار CRM روی بیاورند. جالب تر اینکه بعضی‌ها کار با اکسل را ترجیح می‌دهند و ادعا می‌کنند که نیازهای آن‌ها را بهتر جواب می‌دهد! دلیل این اتفاق واضح است! آن‌ها نمی‌دانند که واقعا نرم افزار CRM چیست و به مزیت‌های نرم افزار CRM آگاه نیستند. بنابراین در این مقاله سعی شده است دلایل مهمی‌را که باید نرم افزار CRM را جایگزین اکسل کرد اشاره کنیم، که در ادامه توضیح می‌دهیم:

1- پایگاه داده یکپارچه

به اشتراک گذاری اطلاعات در کسب و کارهای تجاری بسیار مهم است. ذخایر اطلاعاتی ممکن است مانعی برای به اشتراک گذاری اطلاعات گردند و موجب از دست رفتن سود شوند؛ زیرا آن‌ها شکاف‌هایی در کسب و کار شما ایجاد می‌کنند که مشتریان شما نیز آن‌ها را احساس می‌کنند.

مشتریان انتظار دارند که صحبت کردن با هر شخصی از شرکت شما معادل با صحبت با تمامی‌اعضای دیگر شرکت باشد. هر کسی که گوشی تلفن را پاسخ می‌دهد باید دقیقا بداند که مشتری چه محصولی از شرکت خریده، چه تعهدات و قول‌هایی به مشتری داده شده، چه ارتباطاتی جریان دارد و مشتری چه هدفی از خرید محصول یا خدمت شما دارد!

بهترین راه حل برای پاسخگویی به این انتظار این است که محیطی وجود داشته باشد که در آن‌جا داده‌های بروز شده ذخیره گردند به طوری که هر کدام از افراد شرکت شما به راحتی توانایی تعامل با مشتریان متنوع را داشته باشد.

نرم افزار CRM این هدف را با تکیه بر ارائه یک منبع از اطلاعات یکپارچه درباره هر مشتری فراهم می‌نماید. تغییرات بلافاصله اعمال می‌گردد؛ به طوری که هیچوقت با تعارض اطلاعات و یا از دست دادن داده‌ها مواجهه نمی‌گردیم. بنابراین امکان ارائه خدمات به افراد مهمی ‌که همان مشتریان شما هستند، فراهم می‌گردد.

2- استاندارد سازی

در شرکت‌هایی که با رشد و تغییر همراه هستند، اگر سیستم واحد و روش استانداردی برای گرفتن و نگهداری اطلاعات وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد دانش سازمانی آن شرکت از بین می‌رود و یا نادیده گرفته می‌شود.

هنگامی ‌که تیم فروش شما گسترش می‌یابد و حساب‌ها با توجه به بخش‌های جدید بین فروشندگان تغییر می‌یابد، انتقال دانش چگونه رخ می‌دهد؟ اگر مدیری نیاز داشته باشد که عملکرد تیم خود را هم به صورت جداگانه و هم در سطح یک گروه بسنجد، چگونه می‌تواند به سرعت داده‌ها را استخراج کند و آن‌ها را با هم مقایسه نماید؟

نرم افزار CRM به انسجام داده‌های موجود و ذخیره شده کمک می‌کنند. هر زمان که مشتری جدیدی ایجاد می‌شود، نرم افزار CRM یک ایمیل بازاریابی و یا نظر سنجی ارسال می‌کند و همین طور درخواست‌های مشتری را در قالب‌های استانداردی دریافت می‌کند.

3- ارتباطات

کسب و کار کارآمد موجب ارتباطات کارآمدداخلی و خارجی می‌گردد.

فرض کنید چه قدر چالش برانگیز و پیچیده خواهد شد اگر فقط یک نفر_چه رسد به ده نفر، بیست، صد و یا هزاران نفر_ بخواهد هرگونه تعاملی که با هر کدام از مشتریان رخ می‌دهد را به شما یادآوری کنند! علاوه بر این چالش، روش‌های دیگر برقراری ارتباطات از جمله ایمیل، پیام‌های کوتاه  در شبکه‌های اجتماعی و تماس‌های تلفنی نیز دست و پاگیر هستند و پیگیری را با مانع مواجه می‌کنند.

مزیت نرم افزار CRM این است که هر کسی مطمئن است دقیقا چه ارتباطاتی برقرار شده و چه اطلاعاتی با هر مشتری رد و بدل شده است. داشتن یک منبع قابل اعتماد به کل یک سازمان یا مجموعه اجازه می‌دهد تا ارتباطات بیرونی خود را به راحتی مدیریت کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با CRM

4- گزارش نویسی

در کنار برقراری ارتباط موثرتر با مشتری، نرم افزار CRM موجب بهره وری عملیاتی می‌گردد و به ایجاد گزارش‌های متنوع کمک می‌کند. بهترین راه برای درک شاخص‌های کلیدی عملکرد و عملیات کسب و کار این است که از ابزارهای گزارش دهی استفاده کنیم که داده‌های استانداردی در اختیار ما قرار می‌دهند.

به عنوان مثال، زمانی که شما بتوانید نیازهای مشتری خود را بسنجید، عملکردها را تجزیه و تحلیل کنید، تاکتیک‌های فروش موفق را شناسایی و پیشرفت‌ها را پیگیری نمایید، پیش بینی فروش آسان‌تر است. در این حالت اصلاحات به موقع انجام می‌گیرد و سریع‌تر می‌توان به نتایج مورد نظر دست یافت.

با یک سیستم کارآمد و منبع واحدی از داده‌ها که بهترین نرم افزار CRM در اختیار شما قرار می‌دهد، شما می‌توانید بهتر برنامه‌ریزی کنید و گزارش‌های مورد نیاز خود را بسازید.

5- رشد و مقیاس پذیری

اگر هدف شرکت شما رشد است، چهار قابلیت بالای نرم افزار CRM می‌توانند ابزار خوبی باشند. البته نرم افزاری که با توجه به نیازمندی‌های مجموعه شما انتخاب شده باشد و به درستی نیز پیاده سازی شده باشد. حتی زمانی که نرم افزارهای خوب را به روش نادرست پیاده سازی نمایید مانند تجربه‌هایی که از پیاده سازی نرم افزار crack شده مایکروسافت CRM فارسی وجود دارد شما را به جواب نخواهند رساند. بهترین راه برای دستیابی به رشد پایدار اینست که امروز بتوانیم کسب و کار خود را بشناسیم تا آن را برای آینده آماده نماییم.

آیا روند خاصی در چرخه فروش وجود دارد که به بهترین وجه ممکن به جذب مشتری کمک کند؟ آیا عواملی که موجب موفقیت مشتریان شما می‌گردد را می‌شناسید؟ چه زمانی و کجا به منابع بیشتری برای رشد کسب و کار خود نیاز دارید؟

پتانسیل رشد زمانی اتفاق می‌افتد که شما دقیقا بدانید فرصت‌های فروش شما چه هستند، بتوانید پیش بینی‌های خود را به صورت دقیق انجام دهید، بازارهای فروش خود را شناسایی نمایید و مشتریان وفادار خود را بشناسید. نکات ظریف در چرخه فروش و حفظ مشتری، بدون داشتن چنین بینشی بسیار دشوار است.

شما می‌توانید با کمک مجموعه ای جامع از داده‌های استاندارد و گزارش‌های موجود در نرم افزار CRM به بهترین وجه ممکن پروژه‌ها و فرصت‌های فروش خود را پیش ببرید و نیازهای بازار خود را شناسایی کنید.

با این اوصاف، می‌توان به تمام کسب و کارهای کوچک و همین طور متوسط پیشنهاد نمود که خرید CRM را در برنامه مدیریت ارتباط با مشتری خود بگنجانند. همچنین توجه به این نکته ضروری است که استفاده از یک نرم افزار فروش نیاز به استفاده از نرم افزار CRM را مرتفع نمی‌کند، چراکه آن‌ها در قابلیت‌ها و عملکردهای متفاوتی دارند.

منبع

1 دیدگاه دربارهٔ «5 دلیل مهم که باید نرم افزار CRM را جایگزین اکسل کرد!;

دیدگاهتان را بنویسید