چرا از نرم افزار CRM مایکروسافت crack شده استفاده نکنیم؟

با بسیاری از مدیران شرکت‌ها که در مورد نرم افزار CRM مایکروسافت صحبت می‌کنیم، در مورد نقاط قوت و ضعف CRM و تجربیاتی که پیرامون آن در ایران به دست آمده نیز حرف زده می‌شود. دو دلیل عمده برای علاقه‌مندی به این نرم افزار وجود دارد، اول این‌که شرکت مایکروسافت به عنوان یک برند معتبر در صنعت نرم افزار مطرح است و محصولاتش کیفیت قابل قبولی دارند. دوم، این ذهنیت وجود دارد که در ایران به دلیل نبود قانون کپی رایت می‌توان به صورت رایگان یا حداقل با هزینه خیلی پایین از این سیستم به خوبی بهره برد.

در این بلاگ می‌خواهیم با هم ببینیم که با استفاده از نرم افزار crack شده مایکروسافت CRM می‌توانیم به ارزش‌هایی که مد نظرمان است برسیم یا خیر.

ذکر این نکته ضروری است که نرم افزار CRM مایکروسافت یکی از برترین نرم افزار های CRM در دنیاست. خرید لایسنس این نرم افزار و پیاده سازی آن به کمک پارتنرهای مایکروسافت توانسته بسیاری از شرکت‌ها را به اهدافشان از پیاده سازی نرم افزار CRM برساند. ولی در این بلاگ در مورد پیاده سازی نرم افزار crack شده مایکروسافت CRM توسط یک تیم متخصص برنامه نویسی آن صحبت می‌کنیم.

آیا شرکت مایکروسافت و یا پارتنرهایش در ایران خدمات ارائه می دهد؟

خیر. علی رغم امضای توافق نامه برجام و برداشته شدن تدریجی تحریم‌ها علیه ایران، هنوز شرکت‌های نرم افزاری آمریکایی در ایران خدمات ارائه نمی‌دهند و به پارتنرهای خود نیز اجازه نمی‌دهند که با سازمان‌های ایرانی کار کنند زیرا برای ارائه هر گونه خدمات به کشور ایران نیاز دارند مجوز‌های لازم را از دفتر OFAC آمریکا دریافت نمایند. شرکت مایکروسافت همواره شرایط و ضوابط ارائه خدمات خود در سایر کشور‌ها را در آدرس https://www.microsoft.com/en-us/exporting/overview.aspx نشان می‌دهد.

بنابراین در حال حاضر هیچ پارتنر رسمی مایکروسافتی (چه نصب و راه اندازی نسخه On-premise و چه ارائه خدمات Cloud نرم افزار CRM) در ایران فعالیت ندارد. شما در صفحه اطلاعات مربوط به پارتنرهای مایکروسافت در آدرس https://partnercenter.microsoft.com/en-us/pcv/search مشاهده می‌نمایید که پارتنری از منطقه ایران وجود ندارد و اصلا شما نمی‌توانید منطقه ایران را برای مشاهده پارتنرها در این منطقه انتخاب نمایید. البته سایت‌های تقلبی مانند سایت http://www.partnerpoint.com وجود دارند که در ایران پارتنر معرفی کرده‌اند و باید دقت نمایید تا همواره سایت رسمی شرکت مایکروسافت را ملاک دریافت اطلاعات خود در این زمینه قرار دهید.

هزینه‌های استفاده از نرم افزار Crack شده Microsoft CRM چقدر است؟

استفاده از نسخه انگلیسی این سیستم در ابتدا یک هزینه دانلود و یا خرید CD ساده خواهد داشت. ولی آیا این نرم افزار به همین شکل پاسخ نیازهای کسب و کارمان را خواهد داد و هزینه‌های جانبی بیشتری برایمان ایجاد نمی کند؟

در ادامه برخی از هزینه‌هایی که لازم است برای قابل استفاده نمودن سیستم نرم افزار CRM مایکروسافت انجام دهیم را باهم مرور می‌کنیم که این هزینه‌ها باعث می‌شوند که برخلاف ذهنیتی که از یک نرم افزار crack شده داریم، کاملا رایگان هم مانند ویندوز نتوانیم از این سیستم استفاده کنیم.

هزینه فارسی سازی و استفاده از تاریخ شمسی

برای این‌که بتوانیم از تمامی امکانات نرم افزار CRM مایکروسافت استفاده نماییم لازم است که تاریخ آن شمسی شود و زبان آن نیز فارسی شود. بنابراین در این جا باید از خدمات شرکت هایی که فارسی سازی این سیستم را انجام می‌دهند استفاده نمود تا یک مایکروسافت CRM فارسی داشته باشیم.

همچنین دو مشکل در این زمینه وجود دارد:

  1. ۱ – شرکت‌هایی که کار فارسی سازی مایکروسافت CRM را انجام می دهند در لایه ظاهر نرم افزار یا اصطلاحا UI این فارسی سازی را انجام می‌دهند که موجب کندی سیستم در طرف کاربران خواهد شد (با توجه به کامپیوتر مورد استفاده کاربران، این کندی شدت و ضعف خواهد داشت)
  2. ۲ – با نصب به روز آوری‌های شرکت مایکروسافت روی نرم افزار مایکروسافت CRM این فارسی سازی (با توجه به بخش‌هایی که به روز خواهد) دچار مشکل خواهد شد و فارسی سازی‌ها نیز، نیاز به به روز آوری خواهد داشت.

هزینه‌های اختصاصی سازی

برای پاسخ به برخی نیازهایمان، لازم است در سیستم پایه مایکروسافت CRM تغییراتی اعمال شود و اصطلاحا سیستم اختصاصی سازی شود.  و همچنین برای برقراری ارتباط آن با سایر سیستم هایمان لازم است plugin هایی نوشته شود تا این ارتباط برقرار شود بنابراین شرکت‌ها نیازمند نیروی متخصص برای اختصاصی سازی و یکپارچه سازی در زمینه مایکروسافت CRM هستند و برای این بخش نیز باید هزینه کنند.

مایکروسافت سی آر ام

هزینه‌های نگهداری

کسب و کارها با پیشرفت‌هایی که می‌کنند با نیازمندی‌های جدیدتری مواجه می‌شوند و به گزارش‌های جدیدتری از سیستم خود نیاز می‌یابند و در نتیجه پاسخ به نیازهای پیچیده‌تر و پیشرفته تر غالبا با سختی‌های بیشتری مواجه هستند.  این پیچیدگی، بسیاری از شرکت‌های متوسط و بزرگی که در ایران از سیستم Microsoft CRM استفاده می‌کنند را پس از مدتی مجبور کرده است که یک یا چند نیروی متخصص برنامه نویس را به استخدام خود در آورند که بتوانند به شکل مناسب از سیستم خود نگهداری نموده و به نیازهای جدید خود پاسخ دهند. این امر افزایش هزینه نگهداری از سیستم را به دنبال خواهد داشت.

عدم توانایی در پاسخ به نیازهای جدید با توجه به اختصاصی سازی‌های قبلی انجام شده که بعضا بدون در نظر گرفتن نیازهای آتی و استراتژی‌های شرکت در زمینه CRM انجام شده است یکی از دلایلی ست که این شرک‌ ها را به این تصمیم رسانده‌اند که نرم افزار CRM خود را عوض نموده و به سیستم دیگری مهاجرت کنند. همچنین هزینه‌ی بالای نگهداری جز دلایل بسیار مهم در مهاجرت به سیستم CRM دیگری می‌باشد زیرا در زمان انتخاب نرم افزار مدیران گمان می کرده‌اند که از یک سیستم crack شده می‌توانند با صرف هزینه‌ای کمتر ارزش بیشتری بگیرند.

هزینه تغییر تیم پیاده ساز مایکروسافت CRM

یکی از دلایلی عمده شرکت‌هایی که مایکروسافت را برای پیاده سازی انتخاب می‌کنند این است که اگر بعد از مدتی ما به هر دلیلی دیگر نخواستیم با این شرکتی که در حال حاضر مایکروسافت را برایمان اختصاصی سازی می‌کند کار کنیم می توانیم اختصاصی سازی‌ها را با شرکت دیگری ادامه دهیم. این شرکت‌ها به این نکته توجه نمی‌کنند که اگر برنامه نویسی برای اختصاصی سازی برایشان انجام شده باشد، شرکت پیاده سازی آن کد اختصاصی را در اختیارشان قرار نمی‌دهد و بنابراین بسیاری از اختصاصی سازی‌ها توسط تیم دیگر قابل تغییر نیستند و باید آن‌ها از ابتدا آن بخش‌ها را کد نویسی نمایند. پس تغییر پیمانکار پیاده سازی هزینه‌های بسیاری برای شرکت در پی خواهد داشت و در اکثر موارد این‌گونه نیست که بدون هزینه مازاد و دوباره کاری بتوان شرکت ارائه دهنده خدمات را تغییر داد.

تیم برنامه نویسی نرم افزار CRM مایکروسافت و دانش اختصاصی سازی و جاری سازی نرم افزار

نرم افزار CRM مایکروسافت

همان‌طور که احتمالا پیش از این نیز زیاد شنیده اید CRM تنها یک نرم افزار نیست و نرم افزار CRM ابزاری است که به سازمان شما کمک می‌کند تا به اهداف و استراتژی‌هایی که در زمینه مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) دارید برسید. همچنین از شخص و یا تیمی که تنها فارسی سازی و برنامه نویسی در نرم افزار CRM مایکروسافت را انجام می‌دهد نباید انتظار داشته باشید که دانش فرآیندی و بیزینسی CRM و یا توانایی مدیریت تغییر و جاری‌سازی نرم افزار را در سازمان شما داشته باشد. که غالبا نیز به همین شکل است.

بنابراین در کنار تیم متخصص برنامه نویسی که کار اجرایی اختصاصی سازی را انجام می‌دهند شما به افرادی با تخصص CRM نیاز دارید که بتواند چالش‌های شما در زمینه CRM و راه حل‌های این چالش‌ها را به شما نشان دهد و به شما کمک کند که استفاده از نرم افزار را میان کاربران خود جاری نمایید. پس استفاده از Microsoft Dynamics CRM به خودی خود تضمین کننده موفقیت شما در پیاده سازی نرم افزار CRM نخواهد بود. کما این‌که یکی از بزرگترین بانک‌های کشور و نیز یکی از شرکت‌های بزرگ در ارائه خدمات ارتباطی کشور، که در بخش مرکز تماس خود از مایکروسافت CRM استفاده می کرده‌اند، با وجود بهره از زبده‌ترین برنامه نویسان در ادامه اختصاصی سازی سیستم خود برای پاسخگویی به نیازهای خود با مشکل مواجه شده و در حال تغییر سیستم CRM خود هستند.

جمع بندی

در قدرت و کیفیت Microsoft Dynamics CRM تردیدی وجود ندارد و پیاده سازی آن به کمک پارتنرهای خود مایکروسافت می‌تواند به سازمان‌ها در حل چالش‌های مدیریت ارتباط با مشتریانشان کمک کند چرا که آن‌ها هم توان برنامه نویسی و هم دانش فرآیندی CRM را دارند؛ ولی استفاده از نسخه crack شده نرم افزار CRM مایکروسافت نه برای شرکت‌ها بدون هزینه خواهد بود و نه به دلیل کیفیت این نرم افزار تضمین کننده به موفقیت رسیدن آن‌ها است. همانطور که بسیاری از شرکت‌ها به دلیل هزینه‌های بالای نگهداری از سیستم و یا این‌که از ابتدا نمی‌دانسته اند چگونه به نیازهایشان در نرم افزار CRM باید پاسخ دهند امروز به نقطه‌ای رسیده‌اند که مجبورند نرم افزار CRM خود را با نرم افزار دیگری جایگزین کرده و تمامی دردسر‌های مهاجرت به یک سیستم دیگر را تحمل نمایند.

با توجه به این امر که همگی با مباحث اخلاقی استفاده از نرم افزارهای crack شده به خوبی آشنا هستیم و در مورد آن زیاد شنیده ایم، در این بلاگ به بحث در این مورد نپرداختیم.