بازاریابی تلفنی یا فروش تلفنی؟

برای بسیاری از کسب و کارهایی که بودجه محدودی دارند خیلی مهم و حیاتی است که بودجه بازاریابی‌شان را عاقلانه مصرف کنند و کاملا آگاه باشند که برای به دست آوردن چه چیزی هدف گذاری می‌­کنند. بنابراین بسیار مهم است که بدانید کدامیک برای شما مناسب است، بازاریابی تلفنی یا فروش تلفنی؟

بیایید این واقعیت را قبول کنیم که هنوز خیلی‌­ها تفاوت میان این دو مفهوم را نمی‌­دانند و از آنجایی که عموم مردم تصور می‌­کنند این دو یک معنی و مفهوم دارند، این به آن معنی است که ارزش‌هایی که هرکدام ایجاد می‌­کنند را نیز نمی‌­دانند و خیلی از اوقات اشتباها به جای یکدیگر استفاده می‌­شوند.

جدول زیر تفاوت‌های میان بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی را نشان می‌دهد. با آگاهی از تفاوت‌های این دو، می‌توانید تشخیص دهید که کدامیک از دو فعالیت بازاریابی تلفنی یا فروش تلفنی شما را در رسیدن به اهداف سازمانتان کمک می‌­کند.

بازاریابی تلفنی فروش تلفنی
خدمتی است که در مشتری علاقه ایجاد می­‌کند، آن‌ها را به سرنخ­ های تجاری(مشتریان بالقوه) تبدیل می­‌کند، فرصت­‌های فروش ایجاد می­‌کند، از مشتری بازخورد می­‌گیرد و در نهایت قرار ملاقات تعیین می­کند. فعالیتی است که محصولات یا خدمات شما را از طریق تلفن به صورت مستقیم به فروش می­رساند .
اگر شما در صحبت کردن با مشتریان راجع به محصولات یا خدمات مهارت دارید ولی در برقراری ارتباط اولبه با مشتریان یا ایجاد علاقه در آن­ها دچار مشکل هستید، قطعا به یک متخصص بازاریابی تلفنی احتیاج دارید. اگر شما در جذب اولیه مشتریان بالقوه مهارت دارید ولی در تبدیل آن‌ها به فروش دچار مشکل هستید، قطعا به یک متخصص فروش تلفنی احتیاج دارید.
بازاریابی تلفنی باعث ایجاد علاقه در مشتریان نسبت به نام تجاری­تان می شود و اطلاعات را به جای صرف زمان و پول در تبلیغات مستقیما از مشتری دریافت می­‌کند ، این در حالی است که ارتباط مستقیم با مشتری ممکن است لزوما موفقیت ­آمیز نباشد. اگر شما از قبل تمام اطلاعات مربوط به مشتریان خود را دارید، به شخصی پیگیر و با انگیزه احتیاج دارید که مشتریان بلقوه را به فرصت­های فروش تبدیل کند.
بازاریابی تلفنی اغلب می‌تواند مشتریانی که در حال حاضر نیاز خاصی به خرید یک محصول یا خدمت ندارند را متقاعد به خرید کند تیم‌­های موفق فروش تلفنی اغلب از تیم­های موفق بازاریابی تلفنی حاصل می­شوند.
تیم بازاریابی تلفنی اطلاعات ارزشمند و قابل اعتمادتری از مشتریان را به جای خرید اطلاعات فراهم می­‌کند. بهترین سرنخ­‌های تجاری که توسط تیم بازاریابی تلفنی شناسایی شده ­اند را به تیم فروش تلفنی خود وصل کنید تا هرچه سریع­تر وارد فروش شوند.
بازاریابان تلفنی با رصد کردن مشتریان فعلی روند رفتار خریدشان یا کسب و کارهای بالقوه را شناسایی می­‌کنند. برای تبدیل سرنخ­‌های دشوار به فرصت­های فروش موفق معمولا به تیم حرفه­ای فروش تلفنی نیاز است.
تیم بازاریابی تلفنی موفق به صورت حرفه ای نام تجاری، محصول یا خدمات را به سرنخ­های تجاری معرفی می‌کند. یک تیم فروش تلفنی که به صورت حرفه­ای آموزش دیده است، می­ تواند نرخ تبدیل سرنخ­‌ها به فروش را به صورت چشم­گیری افزایش دهد و در عین حال هزینه­های فروش را کاهش دهد.
بازاریابان تلفنی مجرب به دلیل اینکه مهارت­های انسانی متناسب با این فعالیت را دارند، قرارهای ملاقات موثرتری ایجاد می­کنند. با داشتن یک تیم فروش مبتنی بر تلفن هزینه‌های سفر حذف می­شود.
بازاریابی تلفنی موثر رضایت مشتری و حتی فراتر از نیاز مشتری را فراهم می‌کند. تیم‌­های موفق فروش تلفنی، تصویری حرفه ای از شرکت برای مشتریان بر جای می­گذارند.

بیشتر بخوانید: نرم افزار crm voip

البته ذکر این نکته ضروری است که هر دو خدمت بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی می‌توانند به عنوان یک تیم مشترک به کار گرفته شوند. بازاریابی تلفنی می‌­تواند سرنخ‌­های تجاری فروش ایجاد کند در حالی که فروش تلفنی آن سرنخ‌­ها را به فروش تبدیل می­‌کند. بازاریابان تلفنی قرار ملاقات تعیین می­‌کنند در حالی که کارکنان فروش تلفنی قرارداد را می‌­بندند. این خود یک همکاری بی عیب و نقص است.

به نظر شما چقدر در ایران به ویژگی‌های متفاوت این دو در فعالیت‌های بازاریابی و فروش توجه می‌شود؟

منبع

3 دیدگاه دربارهٔ «بازاریابی تلفنی یا فروش تلفنی؟;

  1. مطلب جالبی بود. به نظرم درست گفته که خیلی ها فرق بین بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی رو نمیدونند! من خودم شخصا نمیدونستم فرقشون چیه.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید