شیپور

وب سایت: https://www.sheypoor.com
صنعت: ارائه خدمات آنلاین
دسته: B2B و B2C

درباره شیپور

شرکت نت تجارت اهورا (شیپور) در سال 1391 تاسیس گردید و در بازار نیازمندی های اینترنتی بعنوان سومین وبسایت وارد این حوزه شد و این در حالیست از ابتدای فعالیت، در تمامی دسته بندی های نیازمندی ها حضور فعالی داشته است.

این شرکت در طول 5 سال ابتدای فعالیت خود توانست با جذب سرمایه گذارهای خوب و قوی، تمرکز زیادی را در حوزه بازاریابی انجام داده و برند خود را بعنوان یکی از برند های صاحب نام با دارا بودن سهمی حائز اهمیت از بازار ثابت کند.

چالش ها

پس از گذشت چند سال فعالیت، به دلیل وجود بازار رقابتی اینترنتی در بین شرکت های مختلف، شیپور تصمیم گرفت که با یک برنامه ریزی دقیق و مدون علاوه بر استفاده از بستر خود در حوزه C2C، بطور مستقیم وارد حوزه B2B نیز بشود.

بنابراین از سال 1395 تیم بازاریابی و فروش شیپور برای ورود به حوزه B2B تشکیل شد.
در این بین در حوزه خودرو و املاک که از جذابترین حوزه های صنعت نیازمندی های اینترنتی هستند چند رقیب قدرتمند در بازار وجود داشت. با وجود چنین رقبای قدرتمندی، عوامل شیپور، ابتدا شروع به بررسی بازار کرده و سپس در پی یافتن فرصت ها و همچنین تهدیداتی که در این زمینه با آن مواجه بود، شیپور از زمستان 1395 شروع به تشکیل تیم بازاریابی و فروش در دو حوزه خودرو و املاک بصورت جداگانه نمود.

بازار خودرو و املاک در شهر تهران بازار بزرگی است. و افراد زیادی در این حوزه به صورت تخصصی مشغول به فعالیت می باشند.خیلی از این افراد تا آن زمان بدلیل فرصت هایی که سامانه های آنلاین نیازمندی و اپلیکشن های مشابه می توانست برایشان ایجاد کنند، در این پلتفرم ها آغاز به فعالیت کرده بودند و علاوه بر آن برخی نیز در این حوزه با ساختن وب سایت ها و اپلیکشن های متفرقه وارد این صنعت شده بودند.

ما ابتدا برنامه ریزی برای انجام کار بسیار بزرگی را آغاز کردیم و برای شروع می بایست به بازار ها دست پیدا می کردیم. باید تمامی این عوامل شناسایی می شدند، در حالی که هیچ منیع دقیقی در دست نبود. بنابراین با بررسی بازار بصورت نقطه به نقطه یک بانک اطلاعاتی بسیار قوی را از این فعالین ایجاد کردیم.

پس از آن با توجه به پتانسیل هایی که در بازار دیدیم به دنبال این بودیم که بتوانیم نقاط حساس بازار را نشانه بگیریم وبه آن وارد شویم و با توجه به منابعی که در اختیار داریم عمل کنیم.

بنابراین نقاط حساس بازار شناسایی شد و به راهکارهایی دست یافتیم که چگونه بخش هایی از بازار را که مورد هدف گذاری برای تصاحب قرارداده بودیم یا درنظر داشتیم بخشی از آن را بصورت انحصاری تحت پوشش داشته باشیم کنترل کنیم. با توجه به برنامه ریزی انجام شده پیش رفتیم و برای رسیدن به اهدافمان بعد از تقریبا سه ماه از شروع فعالیت، متوجه شدیم که نیاز به استفاده از یک راهکار نرم افزاری بسیار قوی در حوزه حفط و نگهداری مشتریان و ارائه سرویس های کم نقص و با ارزش به مشتری داریم و همچنین برای بهره گیری حداکثری از راهکار نرم افزاری عنوان شده نیازمند جذب نیرو های توانمند انسانی بودیم. بنابراین استفاده از نرم افزار CRM را از همان ابتدا در دستور کار خود قرار دادیم و با توجه به بررسی تجربه مجموعه های موفق خارجی با این نتیجه رسیدیم که اجرای نرم افزار CRM را برون سپاری کنیم تا بتوانیم از تجربیات یک تیم متخصص در این حوزه استفاده نماییم.

پیاده سازی راهکار

ما دنبال مجموعه ایی بودیم که با بهره گیری از دانش روز بتواند ما را همراهی کند تا در یک بستر منعطف و کاربردی فعالیت هایمان را ادامه بدهیم و به اهدافمان دست یابیم. با تحقیقاتی که انجام شد ابتدا دریافتیم که CRM چیست سپس از بین شرکت هایی که این راهکار را ارائه می دادند، با درنظرگرفتن عوامل مختلف تاثیرگذار از جمله بودجه ایی که در اختیار داشتیم بصورت ابتدایی و پایلوت با یکی از این مجموعه ها فعالیت آزمایشی را آغاز کردیم که پس از حدود یکماه و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب، تحقیقات و بررسی های بیشتری در دستور کار ما قرار گرفت که در نتیجه آن با شرکت سرونو به توافقاتی رسیدیم که فرآیند مدیریت ارتباط با مشتری را با استفاده از نرم افزار CRM ارائه شده توسط این مجموعه مدیریت نماییم.

در قالب نیازمندی ها به تیم سرونو اعلام کردیم که ایجاد یک رابطه منعطف و کارا با مشتریانمان در صدر خواسته های ما قرار دارد و نیاز داریم که نرم افزار CRM (SarvCRM) جزئیات ارتباط با مشتریان و ابزارهای ویژه گزارش گیری را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم یک دید 360 درجه از مشتریان را همواره در دسترس داشته باشیم و با توجه به این گزارشات قدم های بعدی را برنامه ریزی نماییم.

نتایج پیاده سازی

خوشبختانه تیم سرونو که CRM را بر بستر پردازش ابری ارائه می دهد، پا به پای ما در زمینه رفع نیازمندی ها پیش آمده است و توانسته تمامی قابلیت هایی که ما برای انجام فعالیت های مختلف خود برای حضور قوی در بازار داریم را پوشش دهد. با نگاهی که بنده و همکارانم به آینده این همکاری داریم و با توجه به اینکه شرکت سرونو بسیار شرکت چابکی است روز های بسیار خوبی را در آینده پیشبینی می کنیم و فکر می کنیم همکاری طولانی مدت را با هم خواهیم داشت و خوشحالیم که نرم افزار CRM سرو که بسیار توانمند است را در اختیار داریم.

در آغاز فعالیت به مدت 9 ماه با ترافیک بالای کاری در دپارتمان فروش مواجه شدیم که کاملا طبیعی بود چون بازار حساسی بود و کسی تا بحال از نزدیک بازار را بدین صورت گسترده لمس نکرده بود و بخاطر ویژگی های مخصوص فعالین این حوزه، نیاز داشتیم که برنامه مدون آموزش منابع انسانی را همواره با جدیت پیگیری کنیم خوشبختانه بعد از گذشت تقریبا 18 ماه از آن زمان ما توانستیم تعداد زیادی کاربران فعال حوزه املاک و خودرو را جذب کنیم و درحال حاضر بخوبی درک کرده ایم که ارائه خدمات به فعالین این صنعت نیازمند توجه ویژه به جزئیات و ارتباط پیوسته با آنهاست.

در همین راستا شیپور با توسعه بازار بصورت اجرای سیاست ادغام با برخی شرکت های ورتیکال در حوزه املاک توانست با ارائه سرویس های نوین سهم بیشتری از بازار را از آن خود کند.

و با توجه برنامه ریزی های شرکت در خصوص توسعه بازار و کشف کردن بیشترین سهم بازار در حوزه هایی که عنوان گردید برنامه های ویژه ایی را در آینده نزدیک داریم و قطعا به زودی خدمات بسیار متفاوتی را از شیپور در بازار شاهد خواهید بود که البته اینها همه ملزم برنامه ریزی دقیق از لحاظ منابع انسانی و نرم افزاری است.

صحبت پایانی

آقای رضا اربابیان موسس و مدیر عامل شیپور:
با کمک SarvCRM توانستیم هوشمندانه تر در بازار حضور یافته و مشتریان خود را با کارایی بیشتری مدیریت کنیم. موضوع بسیار با اهمیت برای من حضور فعال و منعطف تیم سرونو در پیاده سازی و ارائه راهکار بر اساس نیازمندی های شیپور بود که باعث افزایش سرعت و کیفیت خروجی های مورد انتظار ما شد.

رضا اربابیان
shadow

آقای احمد کیهانی مدیر فروش شیپور:
ما در شیپور باید یک رابطه منعطف، کارا و ارزشمند با مشتریانمان ایجاد کنیم. خوشبختانه شرکت سرونو در این راه با ما همراه شده است و با پاسخ به نیازهایی که در این حوزه برای حضور قدرتمند در بازار داریم، ما را قادر ساخته که بتوانیم به بهترین شکل به خواسته های مشتریانمان پاسخ دهیم. با توجه به نگاهی که من و همکارانم به آینده داریم و نیز چابکی سرونو در ایجاد امکانات جدید، پیش بینی می کنم که ما و سرونو یک همکاری طولانی مدت خواهیم داشت.
بسیار خوشحالم که ابزاری توانمندی در حوزه CRM در اختیار داریم.

احمد کیهانی
shadow