شیپور

شیپور

درباره شیپور

شرکت نت تجارت اهورا (شیپور) در سال 1391 تاسیس گردید و در بازار نیازمندی‌های اینترنتی به عنوان سومین وبسایت وارد این حوزه شد و این در حالی‌ است از ابتدای فعالیت، در تمامی دسته بندی‌های نیازمندی‌ها حضور فعالی داشته است.

این شرکت در طول 5 سال ابتدای فعالیت خود توانست با جذب سرمایه گذارهای خوب و قوی، تمرکز زیادی را در حوزه بازاریابی انجام داده و برند خود را به عنوان یکی از برند‌های صاحب نام با دارا بودن سهمی حائز اهمیت از بازار ثابت کند.

چالش‌ها

پس از گذشت چند سال فعالیت، به دلیل وجود بازار رقابتی اینترنتی در بین شرکت‌های مختلف، شیپور تصمیم گرفت که با یک برنامه‌ریزی دقیق و مدون علاوه بر استفاده از بستر خود در حوزه C2C، به طور مستقیم وارد حوزه B2B نیز بشود.

بنابراین از سال 1395 تیم بازاریابی و فروش شیپور برای ورود به حوزه B2B تشکیل شد.
در این بین در حوزه خودرو و املاک که از جذاب‌ترین حوزه‌های صنعت نیازمندی‌های اینترنتی هستند چند رقیب قدرتمند در بازار وجود داشت. با وجود چنین رقبای قدرتمندی، عوامل شیپور، ابتدا شروع به بررسی بازار کرده و سپس در پی یافتن فرصت‌ها و همچنین تهدیداتی که در این زمینه با آن مواجه بود، شیپور از زمستان 1395 شروع به تشکیل تیم بازاریابی و فروش در دو حوزه خودرو و املاک به صورت جداگانه نمود.

شیپور

وب سایت: https://www.sheypoor.com
صنعت: ارائه خدمات آنلاین

دسته: B2B و B2C

بازار خودرو و املاک در شهر تهران بازار بزرگی است. و افراد زیادی در این حوزه به صورت تخصصی مشغول به فعالیت می‌باشند.خیلی از این افراد تا آن زمان به دلیل فرصت‌هایی که سامانه‌های آنلاین نیازمندی و اپلیکشن های مشابه می‌توانست برایشان ایجاد کنند، در این پلتفرم‌ها آغاز به فعالیت کرده بودند و علاوه بر آن برخی نیز در این حوزه با ساختن وب سایت‌ها و اپلیکشن‌های متفرقه وارد این صنعت شده بودند.

ما ابتدا برنامه ریزی برای انجام کار بسیار بزرگی را آغاز کردیم و برای شروع می‌بایست به بازار‌ها دست پیدا می‌کردیم. باید تمامی این عوامل شناسایی می‌شدند، در حالی که هیچ منبع دقیقی در دست نبود. بنابراین با بررسی بازار به صورت نقطه به نقطه یک بانک اطلاعاتی بسیار قوی را از این فعالین ایجاد کردیم.

پس از آن با توجه به پتانسیل‌هایی که در بازار دیدیم به دنبال این بودیم که بتوانیم نقاط حساس بازار را نشانه بگیریم وبه آن وارد شویم و با توجه به منابعی که در اختیار داریم عمل کنیم.

بنابراین نقاط حساس بازار شناسایی شد و به راهکارهایی دست یافتیم که چگونه بخش‌هایی از بازار را که مورد هدف گذاری برای تصاحب قرارداده بودیم یا در نظر داشتیم بخشی از آن را به صورت انحصاری تحت پوشش داشته باشیم کنترل کنیم. با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده پیش رفتیم و برای رسیدن به اهدافمان بعد از تقریبا سه ماه از شروع فعالیت، متوجه شدیم که نیاز به استفاده از یک راهکار نرم افزاری بسیار قوی در حوزه حفظ و نگهداری مشتریان و ارائه سرویس‌های کم نقص و با ارزش به مشتری داریم و همچنین برای بهره‌گیری حداکثری از راهکار نرم افزاری عنوان شده نیازمند جذب نیرو‌های توانمند انسانی بودیم. بنابراین استفاده از نرم افزار CRM را از همان ابتدا در دستور کار خود قرار دادیم و با توجه به بررسی تجربه مجموعه‌های موفق خارجی با این نتیجه رسیدیم که اجرای نرم افزار CRM را برون سپاری کنیم تا بتوانیم از تجربیات یک تیم متخصص در این حوزه استفاده نماییم.

پیاده سازی راهکار

ما دنبال مجموعه‌ایی بودیم که با بهره‌گیری از دانش روز بتواند ما را همراهی کند تا در یک بستر منعطف و کاربردی فعالیت‌هایمان را ادامه بدهیم و به اهدافمان دست یابیم. با تحقیقاتی که انجام شد ابتدا دریافتیم که CRM چیست سپس از بین شرکت‌هایی که این راهکار را ارائه می‌دادند، با در نظر گرفتن عوامل مختلف تاثیرگذار از جمله بودجه‌ای که در اختیار داشتیم به صورت ابتدایی و پایلوت با یکی از این مجموعه‌ها فعالیت آزمایشی را آغاز کردیم که پس از حدود یک ماه و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب، تحقیقات و بررسی‌های بیشتری در دستور کار ما قرار گرفت که در نتیجه آن با شرکت سرونو به توافقاتی رسیدیم که فرآیند مدیریت ارتباط با مشتری را با استفاده از نرم افزار CRM ارائه شده توسط این مجموعه مدیریت نماییم.

در قالب نیازمندی‌ها به تیم سرونو اعلام کردیم که ایجاد یک رابطه منعطف و کارا با مشتریانمان در صدر خواسته‌های ما قرار دارد و نیاز داریم که نرم افزار CRM (SarvCRM) جزئیات ارتباط با مشتریان و ابزارهای ویژه گزارش‌گیری را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم یک دید 360 درجه از مشتریان را همواره در دسترس داشته باشیم و با توجه به این گزارشات قدم‌های بعدی را برنامه‌ریزی نماییم.

نتایج پیاده سازی

خوشبختانه تیم سرونو که CRM را بر بستر پردازش ابری ارائه می‌دهد، پا به پای ما در زمینه رفع نیازمندی‌ها پیش آمده است و توانسته تمامی قابلیت‌هایی که ما برای انجام فعالیت‌های مختلف خود برای حضور قوی در بازار داریم را پوشش دهد. با نگاهی که بنده و همکارانم به آینده این همکاری داریم و با توجه به این‌که شرکت سرونو بسیار شرکت چابکی است روز‌های بسیار خوبی را در آینده پیشبینی می‌کنیم و فکر می‌کنیم همکاری طولانی مدت را با هم خواهیم داشت و خوشحالیم که نرم افزار CRM سرو که بسیار توانمند است را، در اختیار داریم.

در آغاز فعالیت به مدت 9 ماه با ترافیک بالای کاری در دپارتمان فروش مواجه شدیم که کاملا طبیعی بود چون بازار حساسی بود و کسی تا به حال از نزدیک بازار را بدین صورت گسترده لمس نکرده بود و بخاطر ویژگی‌های مخصوص فعالین این حوزه، نیاز داشتیم که برنامه مدون آموزش منابع انسانی را همواره با جدیت پیگیری کنیم خوشبختانه بعد از گذشت تقریبا 18 ماه از آن زمان ما توانستیم تعداد زیادی کاربران فعال حوزه املاک و خودرو را جذب کنیم و درحال حاضر به خوبی درک کرده‌ایم که ارائه خدمات به فعالین این صنعت نیازمند توجه ویژه به جزئیات و ارتباط پیوسته با آن‌هاست.

در همین راستا شیپور با توسعه بازار به صورت اجرای سیاست ادغام با برخی شرکت‌های ورتیکال در حوزه املاک توانست با ارائه سرویس‌های نوین سهم بیشتری از بازار را از آن خود کند.

و با توجه برنامه‌ریزی های شرکت در خصوص توسعه بازار و کشف کردن بیشترین سهم بازار در حوزه‌هایی که عنوان گردید برنامه‌های ویژه‌ای را در آینده نزدیک داریم و قطعا به زودی خدمات بسیار متفاوتی را از شیپور در بازار شاهد خواهید بود که البته این‌ها همه ملزم برنامه‌ریزی دقیق از لحاظ منابع انسانی و نرم افزاری است.

سخن پایانی

رضا اربابیان

آقای رضا اربابیان موسس و مدیر عامل شیپور:

با کمک SarvCRM توانستیم هوشمندانه تر در بازار حضور یافته و مشتریان خود را با کارایی بیشتری مدیریت کنیم. موضوع بسیار با اهمیت برای من حضور فعال و منعطف تیم سرونو در پیاده سازی و ارائه راهکار بر اساس نیازمندی‌های شیپور بود که باعث افزایش سرعت و کیفیت خروجی‌های مورد انتظار ما شد.

احمد کیهانی

آقای احمد کیهانی مدیر فروش شیپور:

ما در شیپور باید یک رابطه منعطف، کارا و ارزشمند با مشتریانمان ایجاد کنیم. خوشبختانه شرکت سرونو در این راه با ما همراه شده است و با پاسخ به نیازهایی که در این حوزه برای حضور قدرتمند در بازار داریم، ما را قادر ساخته که بتوانیم به بهترین شکل به خواسته‌های مشتریانمان پاسخ دهیم. با توجه به نگاهی که من و همکارانم به آینده داریم و نیز چابکی سرونو در ایجاد امکانات جدید، پیش بینی می‌کنم که ما و سرونو یک همکاری طولانی مدت خواهیم داشت.
بسیار خوشحالم که ابزاری توانمندی در حوزه CRM در اختیار داریم.