6 نکته برای پیگیری موثر مشتریان از طریق ایمیل!

به یاد داشته باشید که استمرار در کار، کلید موفقیت در فروش است. از این راهکارها برای باقی ماندن در ذهن مخاطب خودتان بدون ایجاد هرگونه ناراحتی و مزاحمت استفاده کنید.

هر فعال حوزه بازاریابی و فروش باید قادر به نگارش یک ایمیل جذاب به منظور پیگیری پیشنهاد فروش خود از مشتری بالقوه خود باشد. در 80% موارد هر توافقی حداقل نیاز به 5 بار تماس و ارتباط تا پیش از نهایی شدن دارد، بنابراین حفظ ارتباط با مشتری بالقوه یک مهارت ضروری در امر فروش است.

اما استفاده از ایمیل به دفعات زیاد به منظور پیگیری خیلی پسندیده نیست و البته استفاده از عبارات و جملات قدیمی و کلیشه‌ای هم خیلی تکراری و بی معنی شده است.

آیا این همان چیزی است که انتظار دارید در ذهن مشتری باقی بگذارید؟

اگر می‌خواهید پاسخ مناسبی از سوی مشتری دریافت کنید، باید یاد بگیرید ایمیل‌هایی را تهیه کنید که برای خواننده شما اهمیت و اعتبار داشته باشد.

با ایمیل‌های پیگیری مشتری به عنوان یک چاره اندیشی موقت یا وظیفه‌ای که فقط باید انجام شده و از لیست کارهای شما حذف شوند برخورد نکنید. بلکه سعی کنید در برابر رقبا متمایز شده و از هر تماس خود با مشتری به عنوان فرصتی برای متقاعد کردن مشتری استفاده کنید.

در ادامه 6 نکته را برای رعایت در ایمیلهای پیگیری خود به شما آموزش می‌دهیم تا از این به بعد فراموش نشدنی جلوه کنید:

1-  به طور دقیق و روشن و البته غیر رسمی به ارتباط و تماس قبلی استناد کنید.

محتوا و تاریخ ایمیل های قبلی ارسال شده از طرف شما به مشتری بالقوه خودتان ممکن است همچنان به طور دقیق در ذهن شما باشد، اما شما نباید تصور کنید که آن‌ها هم به اندازه شما روی این موضوع متمرکز باشند یا اینکه اصلا ایمیل های قبلی شما را دیده باشند. پس ایمیل پیگیری جدید خود به فرد دریافت کننده ایمیل را با ارائه اطلاعاتی مبنی بر یادآوری این نکته آغاز کنید که شما به عنوان فرستنده چه کسی هستید و این‌که پیش از این در رابطه با چه چیزی با دریافت کننده صحبت کرده‌اید. اشاره‌ای غیر مستقیم به روند طی شده قبلی داشته باشید تا از حشو و فراوانی بیهوده جلوگیری شود و در تعامل و صحبت شما قدمی رو به جلو برداشته شود. به عنوان مثال صحبت را اینگونه پیش ببرید که: در پایان صحبت تلفنی ما در هفته گذشته، به طور ضمنی با یک تخفیف 15% بر روی هر قلم کالا به شرط حجم بالای سفارش از طرف شما توافق کردیم.

2- اطلاعات جدید و با ارزشی را فراهم آورید.

برخی از ایمیل‌های پیگیری به هیچ وجه از اثربخشی قابل قبولی برخوردار نیستند، چرا که حاوی نشانه‌هایی از خصوصیات خودشیفتگی در متون تبلیغاتی درج شده در محتوای خودشان هستند. در واقع همانند ایمیل‌های بازاریابی و فروش معمول، هر ایمیل پیگیری نیاز به یک قلابی دارد که خواندن ادامه مطلب را برای خواننده جذاب کند.

اگر می‌خواهید خوانند شما با گفتگویی که سعی در آغاز آن دارید تعامل و ارتباط برقرار کند، این در واقع وظیفه شماست که در هر بار برگشتن و ارتباط مجدد اطلاعات و جذابیت جدیدی را فراهم بیاورید.

قدری محتوای کاربردی و مفید به اشتراک بگذارید. داستانی سرگرم کننده بیان کنید یا یک سوال هوشمندانه مطرح کنید. بگوئید که همین حالا با اطلاعاتی برخورد داشته اید که شرایط را قدری تغییر می‌دهد و تنها قدری از آن را به منظور تحریک و وسوسه مخاطب خود آشکار کنید و درخواست دریافت پاسخی از وی را داشته باشید. صدها راه مختلف برای ایجاد جذابیت به یک ایمیل ساده پیگیری فروش وجود دارد و همچنین هیچ عذر و بهانه‌ای برای ارسال یک ایمیل پیگیری بدون جذابیت پذیرفتنی نیست.

3- مطلب خود را به صورت خلاصه بیان کنید.

از وسوسه پرسه زدن بیهوده و بی هدف اجتناب کنید. لحنی دوستانه داشته باشید، اما خیلی سریع به اصل مطلب بپردازید. این روزها همه و همه از حجم انبوه ایمیل‌های دریافتی آزرده خاطر هستند. اگر بتوانید یاد بگیرید که چگونه باید به طور موثر و با تعداد اندکی از کلمات ارتباط برقرار کنید، ایمیلهای شما تاثیر و کابرد بهتری برای پیگیری فروش خواهند داشت.

به عنوان یک قانون کلی، سعی کنید ایمیل‌های پیگیری شما به حدود 3 تا 5 جمله یا حتی کمتر محدود شوند. اگر مشتری بالقوه شما به آن پاسخ داد، سپس می‌توانید در پاسخ به طور کامل‌تر به وی پاسخ دهید.

بیشتر بخوانید: CRM چیست

4- از یک ترغیب کننده در متن ایمیل خود استفاده کنید.

هرگاه ایمیلی می‌نویسید، باید به هر حال هدفی از نوشتن آن ایمیل در ذهن داشته باشید. شاید می‌خواهید زمان برقراری یک تماس تلفنی را هماهنگ کنید یا این که می خواهید آن‌ها ویدئویی را که لینک آن را در اختیار آن‌ها قرار داده اید تماشا کنند. اما به هر حال هر عملی که مطلوب شماست، باید به طور مستقیم نسبت به انجام آن درخواستی را از مشتری خود مطرح کنید. این درخواست شما در واقع استفاده از یک ترغیب کننده است.

بدون داشتن دستورالعملی مشخص، احتمال واکنش نشان دادن مشتری نسبت به ایمیل شما قبل از خواندن ایمیل بعدی بسیار کم است.

5- بیش از یک‌بار اقدام به پیگیری کنید.

بسیاری از افراد وقتی پاسخی از ارسال ایمیل خود نمی‌گیرند، تسلیم شده و از ادامه کار دست می‌کشند. اما این کار در واقع یک اشتباه بزرگ است. حتی اگر ایمیل اول شما با پاسخی از طرف دریافت کننده مواجه نشد، ایمیل دوم همچنان از 21% شانس خوانده شدن برخوردار است. استمرار در کار همواره اثربخش است.

پس تنها با یک ایمیل باز نشده امید خود را از دست ندهید. برای دریافت بهترین نتایج سعی کنید ارسال چندین ایمیل متوالی را آزمون کنید.

6- حلقه تماس را با ارسال یک پیام خداحافظی نهایی ببندید.

اگر با یک مخاطب غیر پاسخگو مواجه هستید، تکرار ارسال ایمیل‌های پیگیری را ادامه ندهید. در نهایت، باید تنها اقدام به ارسال یک ایمیل خداحافظی به منظور قطع ارتباط خود بکنید. در این ایمیل، شما باید هم در متن و هم در موضوع ایمیل خود به روشنی بیان کنید که این آخرین تلاش شما برای برقراری ارتباطی موثر با آن‌ها بوده است.

چرا اصلا باید یک ایمیل خداحافظی ارسال کنید؟ دلیل این کار این است که این ایمیل‌ها به طور کلی از نرخ پاسخگویی خوبی برخوردار هستند و در واقع ارسال چنین ایمیل مبتنی بر یک اصل ساده روانشناسی است. وقتی مردم می‌بینند که این شانس آخر آن‌ها برای برخوردار شدن از یک موضوع است، علاقه بیشتری نسبت به آن نشان می‌دهند. پس با قرار دادن این تکنیک به عنوان روش عملیاتی استاندارد خود از این فرصت موجود به نحو احسن استفاده کنید.

با دنبال کردن این روش‌های ساده، می‌توانید ایمیل‌های پیگیری بهتری بنویسید که در واقع موجب تعامل بیشتر مخاطبین و برنده بودن در کسب و کار خودتان می‌شود.

منبع

1 دیدگاه دربارهٔ «6 نکته برای پیگیری موثر مشتریان از طریق ایمیل!;

دیدگاهتان را بنویسید