CRM چیست؟


Customer Relationship Management یا مدیریت ارتباط با مشتریان در تعریف به معنای تمامی فرآیندها، تکنولوژی ها و منابع انسانی است که به جذب، توسعه و نگهداشت مشتریان کمک می کنند.

بر اساس تعریف بالا CRM تنها یک نرم افزار نیست!

به این معنا که اگر می خواهید CRM را موفقیت آمیز در شرکت خود پیاده سازی کنید باید علاوه بر به کارگیری نرم افزار، فرآیندهای مرتبط با مشتری را به درستی بچینید و فرهنگ استفاده از نرم افزار CRM را نیز در شرکت خود جا بندازید.

فرآیندهای سازمانی

تکنولوژی های مورد استفاده

منابع انسانی

مشتریان جدید جذب کنید، رابطه خود را با آنها گسترش دهید، از آنها به خوبی مراقبت کنید و آنها را مدت زمانی طولانی به عنوان مشتری حفظ نمایید.

CRM به شما کمک می کند رابطه با مشتریان فعلی را گسترش دهید و همچنین بتوانید مشتریان جدید جذب کرده و در نهایت از مشتریانتان به خوبی مراقبت کنید.

برای آشنایی بیشتر با مباحث نرم افزارها می توانید صفحه نرم افزار CRM چیست را مطالعه نمایید.

جذب مشتریان بالقوه

با کمک CRM می توانید روابط خود را با مشتریانتان پر رنگ تر و مستحکم تر سازید. همچنین می توانید برنامه هایی به منظور cross sell up و sel l داشته باشید.

توسعه روابط مشتریان

نگهداشت مشتریان فعلی بسیار کم هزینه تر از جذب مشتریان جدید است. پس باید در حفظ مشتریان خود بکوشید. به موقع به آنها سر بزنید و از نیازهایشان آگاه باشید.

نگهداری و مراقبت از مشتریان

شما در نمایشگاه های مختلف شرکت می کنید و یا از کانال های مختلف برای محصولات خود تبلیغات می کنید تا مشتریان جدیدی را جذب کنید . CRM به شما کمک می کند تا با برنامه ریزی درست مشتریان بالقوه خود را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

SARV CRM به چه سوالاتی پاسخ می دهد؟

تاریخچه تعامل من با مشتریان چه بوده است؟ چه فروش ها و معاملاتی با هرکدام داشته ام؟

برای جذب مشتریان بالقوه چه برنامه ای دارم؟ چه زمانی باید با آنها مرتبط شوم؟

وضعیت فروش های جاری چیست؟ چه فعالیت هایی برای پیشبرد این فروش ها باید انجام شود؟

بیشترین مشتریان من از کدام کانال بازاریابی آمده اند؟بازاریابی تلفنی؟وب سایت؟ از نمایشگاهی که آخرین بار شرکت کردیم چقدر توانستیم مشتری جذب کنیم؟

فروش ها به چه دلایلی موفق نبوده اند؟ فروش کدام محصولات به شکست بیشتری می انجامد؟

کدام مشتریان مدت زیادی است که با ما تماس نگرفته اند؟ دلیلش چیست؟ چه زمانی باید دوباره با آنها مرتبط شویم؟

وضعیت پیش فاکتورها و فاکتورهای ارسالی به چه صورت است؟ آیا پیگیری های مالی به موقع انجام می شود؟

مشتریان برتر من چه کسانی هستند؟ اخرین فروش که به هرکدام داشته ایم چه زمانی بوده است؟ چه زمانی باید دوباره پیگیری انجام شود؟

وضعیت مشکلاتی که برای مشتریان پیش آمده به چه صورت است؟ آیا به موقع به آن ها سرویس می دهیم؟

وضعیت پیشرفت پروژه های در جریان چگونه است؟ هرکدام از بخش های پروژه چقدر پیشرفت کرده است؟

30 روز استفاده رایگان از Sarv CRM

شما می توانید در یک دوره 30 روزه بصورت واقعی از SarvCRM استفاده نموده و میزان پاسخگویی آن به نیازهای خود را مورد ارزیابی قرار دهید. این دوره به شما کمک می کند سیستمی متناسب با نیازهای خود را انتخاب نمایید.