نرم افزار CRM ابری و مقایسه آن با سیستم های نصبی

نرم افزار CRM ابری برای ارتباط بهتر با مشتریان

نرم افزار CRM ابری (Cloud CRM یا SaaS CRM)

با استفاده از تکنولوژی پردازش ابری شما نیازی ندارید نرم افزار سی آر ام را در داخل شرکت خود بر روی سروری نصب کرده و از آن نگهداری نمایید. نرم افزار CRM ابری بر روی سرورهای ارائه دهنده خدمات به شما نصب شده است و او از سیستم شما نگهداری و محافظت خواهد کرد. بنابراین شما به جای خرید و نصب نرم افزار، با پرداخت حق اشتراک می توانید از طریق اینترنت از هرکجا که می خواهید از نرم افزار CRM ابری استفاده نمایید.

نرم افزار CRM نصبی (On-premise CRM)

در این حالت شما با خریداری نرم افزار CRM، آن را بر روی سرورهایتان نصب می کنید و تیم داخلی شرکت شما محافظت و نگهداری از نرم افزارتان را بر عهده می گیرد. در این حالت شما از شرکت تولید کننده نرم افزار، لایسنس استفاده از نرم افزار را خریداری نموده و برای دریافت خدمات پشتیبانی روی نرم افزار و یا دریافت نسخه های جدید تر، هزینه پشتیبانی نرم افزار را (احتمالا به صورت سالانه) به شرکت تولید کننده نرم افزار پرداخت می کنید.

یک باور اشتباه: من با استفاده از نرم افزارهای نصبی دیگر به پشتیبانی و حفظ رابطه با شرکت تولید کننده نرم افزار نیازی ندارم.

سازمان ها در حین پیشرفت خود با نیازهای جدید در زمینه نرم افزارهای مورد استفاده خود از جمله CRM مواجه می شوند و همچنین تمامی شرکت های تولید کننده نرم افزار بصورت مداوم در حال توسعه و بهبود نرم افزارهای خود هستند و تلاش می کنند به دایره وسیعتری از نیازهای مشتریانشان پاسخ دهند. علاوه بر این در تمامی سیستم های نرم افزاری خطاهایی ممکن است وجود داشته باشد که لازم است به مرور زمان رفع شده و نرم افزار به روز شود. بنابراین لازم است که هموار با تولید کننده نرم افزارهای اداری خود در ارتباط باشید حتی اگر لایسنس نرم افزار را خریده و آن را بر روی سرورهای شرکت های خود نصب کرده باشید.
اگر در شرکت شما از نرم افزاری استفاده می شود که طی سال گذشته نیاز جدیدی در آن احساس نشده است دو امکان وجود دارد: یا در مجموعه شما از این نرم افزار واقعا استفاده نمی شود و یا مجموعه شما هیچ گامی در جهت بهبود اوضاع خود بر نمی دارد.

نرم افزار crm ابری

تفاوت های نرم افزار CRM ابری و نرم افزار CRM نصبی

 • نرم افزار CRM نصبی

  محل نصب نرم افزار نرم افزار:
  بر روی سروری در شبکه داخلی شرکت شما
  نحوه دسترسی به نرم افزار:
  از طریق شبکه داخلی شرکت شما
  زمان مورد نیاز برای راه اندازی:
  صرف زمان برای: خرید و راه اندازی تجهیزات سخت افزاری و شبکه داخلی + خرید و نصب نرم افزار بر روی سرور + تامین امینت و راه اندازی مکانیزم ها اتوماتیک تهیه نسخه پشتیبان
  تامین امنیت اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان اطلاعات:
  توسط تیم داخلی شرکت (در صورت توانایی) و یا پیمانکار متخصصی که در این زمینه به کار گرفته خواهد شد
  دریافت به روز آوری ها:
  ارائه نسخه جدید توسط ارائه دهنده نرم افزار و به روز آوری نرم افزار با همکاری تامین کننده و تیم داخلی شرکت
  هزینه ها:
  هزینه خرید سخت افزار + هزینه خرید نرم افزار + هزینه پشتیبانی سالانه نرم افزار و سخت افزار + هزینه زمان تیم ها داخلی برای حل مشکلات احتمالی
 • نرم افزار CRM ابری

  محل نصب نرم افزار نرم افزار:
  بر روی سرورهای ارائه دهنده خدمات نرم افزار
  نحوه دسترسی به نرم افزار:
  از طریق اینترنت از هر مکانی
  زمان مورد نیاز برای راه اندازی:
  در چند دقیقه با ثبت نام بر روی سایت ارائه دهنده خدمات
  تامین امنیت اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان اطلاعات:
  توسط تیم متخصص ارائه دهنده خدمات
  دریافت به روز آوری ها:
  کاملا اتوماتیک توسط تیم ارائه دهنده خدمات
  هزینه ها:
  پرداخت بهای اشتراک (اجاره نرم افزار CRM) به صورت دوره ای براساس تعداد کاربران و امکانات مورد نیاز
  محل نصب نرم افزار نرم افزار
  نحوه دسترسی به نرم افزار
  زمان مورد نیاز برای راه اندازی
  تامین امنیت اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان اطلاعات
  دریافت به روز آوری ها
  هزینه ها

مزایای CRM ابری (آنلاین)

فراتر از یک لیست امکانات

زمان

فاصله زمانی که از تصمیم شما برای شروع به استفاده از CRM تا زمان آغاز استفاده از نرم افزار طی می شود در روش های نصبی به مراتب بیشتر است زیرا شما باید ملزومات سخت افزاری و شبکه را تهیه نموده و در محل شرکت خود مستقر نمایید، نرم افزار را خریداری نموده و نصب نمایید و پس از آن تنظیمات و اختصاصی سازی های مد نظر خود در نرم افزار را آغاز نمایید. علاوه بر این در صورتی که امینیت اطلاعاتتان نیز برای شما اهمیت دارد باید مکانیزم های جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز به سرور نرم افزارتان و پشتیبان گیری اتوماتیک از اطلاعات بر روی سیستم دیگری را نیز پیاده سازی نمایید. در حالیکه در روش های آنلاین شما با صرف چند دقیقه وقت می توانید کار با نرم افزار برای انجام تنظیمات و اختصاصی سازی های مدنظر خود را آغاز نمایید.

صرفه جویی در هزینه ها

صرفه جویی در هزینه ها

هزینه اولیه مورد نیاز برای شروع به استفاده از نرم افزار CRM در حالت CRM نصبی بالاتر است زیرا شما باید نرم افزار سی آر ام به علاوه سرور مورد نیاز آن (با توجه به نرم افزار و تعداد کاربران مجموعه شما نیازمندی های سرور متفاوت خواهد بود) را خریداری نمایید. ولی در استفاده از CRM مبتنی بر پردازش ابری شما با پرداخت حق اشتراک، استفاده از CRM را آغاز می نمایید.
همچنین هزینه های جاری نگهداری و محافظت از نرم افزار خریداری شده (پشتیبانی نرم افزار و نیروی انسانی مورد نیاز برای خدمات سخت افزاری و شبکه مرتبط) باعث می شود در طولانی مدت نیز استفاد از CRM های آنلاین صرفه اقتصادی بالاتری برای سازمان ها داشته باشد.

آسان تر و راحت تر

سهولت دسترسی

شما از هر کجای دنیا می توانید با نام کاربری و رمزعبور خود مطابق سطح دسترسی تعریف شده به نرم افزار CRM ابری مجموعه خود دسترسی داشته باشید بنابراین استفاده از ابزار و مشاهده گزارش ها تنها به محل کارتان محدود نخواهد شد.

امنیت بالاتر

امنیت اطلاعات (دسترسی غیر مجاز / نابودی اطلاعات)

برخلاف اینکه در نگاه اول بنظر می رسد امنیت اطلاعات در روش های نصبی بیشتر است، اینگونه نیست زیرا که تامین کننده خدمات سی آر ام ابری شما با استفاده از نیروهای متخصصی که وظیفه و تخصص آنها تامین امنیت اطلاعات است، می تواند سطح امنیت بالاتری برای سرورهای خدمت دهنده به شما به ارمغان بیاورد و جلوی دسترسی های غیر مجاز به اطلاعات شما را بگیرد. علاوه بر این شما می توانید با استفاده از بستر https اطلاعات خود را کد گذاری شده میان کامپیوتر خود و سرور نرم افزار رد و بدل نمایید. ذکر این نکته ضروری است که در شبکه های داخلی معمولا از اطلاعات نرم افزارها به درستی نسخه پشتیبان تهیه نمی شود و امنیت اطلاعات نیز مانیتور نمی گردد. ضمن اینکه خطر آلوده به ویروس شدن سرور نرم افزار در شبکه داخلی شرکت ها به دلیل وجود کامپیوترهای کارکنان در شبکه زیاد است و می تواند دردسرهای بسیاری برای شرکت شما ایجاد نماید.

مجموعه مزایا فوق سبب می شود که شما بتوانید با هزینه ای کمتر، به ارزش های بیشتری در استفاده از نرم افزار CRM برسید و این دلیلی است که استفاده از نرم افزار CRM ابری روز به روز در حال گسترش است.