فرصت چیست؟

فروش در حقیقت معامله فروش شما با مشتری (حساب ) است که تمامی مراحل فروش از زمان آغاز مذاکرات تا زمانی که معامله به سرانجام برسد را در بردارد .اطلاعاتی مانند کالا یا خدمت مورد معامله، مبلغ فروش، مرحله فروش و تاریخ مشخص شدن نتیجه فروش نیز در فرصت ثبت می شود.

“فرصت­ ها” هسته اصلی فرایند فروش را تشکیل می­ دهند. با مدیریت صحیح “فرصت­ ها” می توانید بیشترین سود و ارزش را از سرمایه­ گذاری خود در سیستم مدیریت ارتباط با مشتری کسب کنید.

تا به حال به این فکر کرده­ اید که چرا در بعضی از معاملات موفق نشده ­اید؟ تا به حال سعی کرده­ اید علت­ ها را جستجو و ریشه­ یابی کنید؟ کارسختی به نظر می­ رسد، نه؟

با کمک Sarv CRM به راحتی می­ توانید تمام فعالیت­ ها و وظایف را پیگیری و دلایل به موفقیت رسیدن و یا نرسیدن آنها را کشف کنید.

ایجاد فرصت فروش:

برای ایجاد یک فرصت از سه طریق می­ توانید اقدام کنید:

  • نشانگر ماوس خود را در نوار ماژول ها روی گزینه فرصت ها برده و از منویی که زیر آن باز می شود، گزینه “ایجاد فرصت” را انتخاب کنید. با باز شدن فرم ایجاد فرصت می توانید اطلاعات مربوط به فرصت را وارد کرده و ذخیره کنید.

opp

  • از زیرپنل فرصت ها در بخش حساب با کلیک بر روی دکمه ایجاد

2

  • یک سرنخ را از طریق گزینه “تبدیل سرنخ” به فرصت تبدیل کنید.

توجه کنید که برای ایجاد یک فرصت حتما باید یک “حساب” به آن متصل شود.

فرم فرصت به طور کلی به صورت زیر است:

opp1

برخی فیلد های فرم اطلاعات فرصت
نام فرصت عنوانی است ­که به هر فرصت فروش می گیرد.
نام حساب حسابی (شرکت) است که سرنخ میخواهد به آن متصل شود.
نوع کسب و کار موجود و یا کسب وکار جدید می باشد.
منبع سرنخ نشان دهنده آن است که شما ازچه طریقی با سرنخ آشنا شدید.
مرحله فروش مراحل فروشی است که شما برای هر فرآیند فروش خود تعیین کرده اید.
قدم بعد قدم بعدی است که در ادامه می­ خواهید انجام دهید.
کمپین کمپینی است که می­ توان به این فرصت متصل کرد.
مسئول فردی است که مسئولیت ارتباطات با کمپین را داراست.
واحد پول واحد پولی که در این معامله می خواهید از آن استفاده کنید.
مبلغ مبلغ فروش هر معامله را نشان می دهد.
تخمین تاریخ فروش تاریخ فروش هر معامله را نشان می دهد.
وضعیت فعال و یا غیر فعال بودن وضعیت فروش را نشان می دهد.
احتمال موفقیت میزانی است که شما تخمین می­ زنید این فروش به موفقیت دست یابد.
دلیل از دست رفتن دلیل از دست رفتن این معامله را بیان کنید.
توضیحات در این قسمت اطلاعات مکملی را که لازم می­ دانید درباره فرصت را می توانید اضافه می­ کنید.

 

نکته: برای وارد کردن مبلغ فرصت 2 راه وجود دارد. راه اول این است که به صورت دستی مبلغ را وارد کنید. راه دوم این است که محصولات خود را مانند حالت پیش فاکتور وارد کنید تا قیمت به صورت اتوماتیک محاسبه شود.

برای اینکار لازم است گام های زیر انجام شود:

در فرم فرصت گزینه قیمت بر اساس اقلام خط را انتخاب می کنیم.

 

opp2

با اینکار فیلد ردیف محصولات اضافه می شود. سپس گزینه ” انتخاب محصول”  را انتخاب کنید.

opp3

فرمی مانند شکل زیر برای انتخاب محصول مورد نظر ایجاد می شود.

با کلیک بر روی آیکون فلش مانند، از روی لیست محصولات محصول مورد نظر را انتخاب کنید.

opp4

پس از انتخاب محصول و مشخص کردن ویژگی های مورد نظر، گزینه “اضافه کردن این محصول”را انتخاب کنید.

opp5

همانطور که مشاهده می کنید قیمت به صورت خودکار در فرم فرصت ثبت می شود.

opp6

مدیریت موثر سبد فروش:

هنگامی که سرنخ ها توسعه می یابند و به فرصت تبدیل می شوند وارد سبد فروش شما می شوند. اگر کلیه نیروهای فروش اطلاعات مربوط به فرصت ها را به موقع به روز رسانی کنند، مدیر مربوطه به راحتی می تواند فرصت های فروش را با استفاده از نمودارها و گزارشات مدیریت و پیگیری کند و گره ها و گلوگاه های معاملات فروش را مشاهده و برای پیش برد هر کدام از آن ها تصمیم گیری کند. در مقیاسی بزرگتر مدیر فروش نیز با در اختیار داشتن دیدی کلان و جامع از کلیه معاملات در جریان شرکت و میزان پیشرفت هر کدام از آنها، می تواند روند پیش رو در بازار را تخمین بزند و میزان فروش را در کوتاه مدت و میان مدت پیش بینی کند.

گاهی لازم است مقدار تجمعی فرصت های فروش به همراه درصد احتمالی تحقق آنها را بدانید تا پیش بینی دقیق تری از میزان درآمدی که در آینده کوتاه مدت و میان مدت خواهید داشت به دست آورید که با استفاده از امکانات سبد فروش به این اطلاعات دست خواهید یافت.

هر فرصت در یک مرحله فروش قرار می­ گیرد و نرم افزار به صورت اتوماتیک یک درصد احتمال موفقیت براساس مرحله فروش آن فرصت به آن اختصاص می­دهد.

برای بهره برداری موثر از ماژول فرصت فروش فعالیت های زیر را باید انجام دهید:

مراحل فروش خود را مشخص کنید:

مراحل فروش کلید اصلی برای پیگیری روند فرصت های فروش هستند. هر شرکتی براساس نوع فعالیت ها و محصولات/خدماتی که ارائه می دهد، مراحل فروش خود را تعیین می کند. مراحل فروش از زمانی که در یک مشتری ایجاد نیاز می­ کنید تا زمانی که فروش با موفقیت انجام شود و یا ناموفق به اتمام برسد، ادامه خواهد داشت.

هر مرحله فروش شامل اجرای فعالیت های مشخصی است که باید به یک خروجی از قبل تعیین شده برسد تا به مرحله بعدی فروش برود. برای مثال در یک شرکت نرم افزاری مراحل فروش به ترتیب زیر خواهد بود:

شناسایی اولیه، تحلیل نیاز ها و ارزیابی، ارسال پیشنهاد/پیش فاکتور،انجام مذاکراتت نهایی، فروش موفق و در نهایت شکست فروش.

روش نام گزاری مناسب فرصت ها را مشخص کنید:

به منظور پیگیری کارا و موثر فرصت های فروش با استفاده از گزارشات مدیریتی و نمودارهای گرافیکی، پیشنهاد می شود که کلیه نیروهای فروش از یک منطق مشترک برای نام گذاری فرصت های فروش استفاده کنند. بهتر است از نوعی روش نام گذاری استفاده کنید که بیانگر عوامل کلیدی مورد نظر شما باشد.

به عنوان مثال: نام مشتری/نام محصول

مدیریت لیست فرصت ها

در صفحه اصلی هر ماژول لیستی از رکوردهای آن ماژول را مشاهده خواهید کرد. برای مثال در صفحه اصلی سرنخ ها، لیست سرنخ های موجود را می بینید. هر لیست شامل ستون های مختلفی است که براساس شان می توان تمامی رکورد ها را مرتب کرد. برای مثال سرنخ ها را براساس تاریخ ایجاد و یا مسئول آنها می توانید مرتب کنید .به این منظور کافی است روی عنوان ستون مورد نظر کلیک کنید.

لطفا نحوه کار با لیست ها و جستجوی پیشرفته را در بخش مدیریت لیست ها مطالعه فرمایید.

عمل های اصلی

نحوه کارکرد اعمال اصلی؛ ویرایش، حذف، یافتن تکراری ها، ادغام،گرفتن خروجی، به روزآوری کلی و مشاهده آخرین تغییرات انجام شده در تمام ماژول ها یکسان است.

لطفا این موارد را در بخش اعمال اصلی مطالعه فرمایید.

زیرپنل

یکی از ویژگی­ های جالب وموثر Sarv CRM امکان مدیریت و مشاهده تمام وظایف و تعاملات صورت گرفته مربوطه به هر کدام از ماژول ها (حساب ها، سرنخ ها، افراد، فرصت ها و ….) در یک نگاه و به صورت یکپارچه است. به عنوان مثال می­ توانید هرآنچه که در تعامل با سرنخ (فرد، حساب، فرصت) مورد نظر اتفاق افتاده و یا قرار است اتفاق بیفتد را بصورت یکجا و با یک نگاه مشاهده کنید.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه کار زیر پنل ها بخش زیر پنل ها را مطالعه کنید.