همانطور که می دانید اطلاعات از مهم ترین دارایی های هر شرکت هست. بنابراین بسیار مهم است که تعیین شود هر کس  به چه اطلاعاتی حق دسترسی دارد و تا چه حدی دسترسی دارد..

برای این منظور باید سطوح دسترسی برای افراد تعیین شود.

برای تعیین دسترسی باید گام های زیر طی شود:

ابتدا به قسمت مدیر سیستم می رویم

sms1

 

سپس روی گزینه تنظیمات کاربران و امنیتی کلیک می کنیم.

role1

 

مدیریت نقش ها را انتخاب می کنیم.

role2

لیست نقش های پرکاربرد به صورت دیفالت در نرم افزار وجود دارند که توضیحات آن در شکل زیر مشخص است.

role3

حال اگر بخواهید کاربران خود را به نقش ها تخصیص دهید، کافیست روی نقش مورد نظر کلیک کرده و در انتهای فرم از سابپنل کابران، کاربران خود را انتخاب کنید.

role4

ایجاد نقش

توجه داشته باشید که شما میتوانید نقش جدید نیز در نرم افزار تعریف کنید که باید گام های زیر را طی کنید:

مطابق با شکل زیر با کلیلک بر روی گزینه تنظیمات کلیک کرده و گزینه “ایجاد نقش” را انتخاب می کنیم.

role5

در اینجا فرض می کنیم که برای کارشناس فروش قرار است دسترسی تعیین کنیم. بنابراین نام نقش را ” کارشناس فروش” می گذاریم.

role6

برای تعیین سطوح دسترسی روی گزینه ویرایش کلیک می کنیم.

همانطور که در شکل زیر مشخص است برای تمام ماژول ها مانند حساب ، فاکتور، پیش فاکتور و… امکان ایجاد سطح دسترسی برای امکان دسترسی،حذف، ویرایش، گرفتن خروجی، وارد کردن، لیست و مشاهده وجود دارد. در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم

دسترسی: نشان می دهد که کاربر حق دسترسی به ماژول را دارد یا خیر. برای دادن دسترسی از منویی که در شکل زیر مشخص است گزینه “فعال”، و برای گرفتن دسترسی گزینه “غیر فعال” را انتخاب می کنیم.  برای مثال کارشناس فروش ممکن است اجازه داشتن دسترسی به فاکتور ها را نداشته باشد. در این صورت حتی ماژول فاکتور را در سیستم خود نمی بیند.

role7

 

حذف: امکان حذف مشخص می کند که آیا کاربر امکان حذف رکورد دارد یا خیر و اگر دارد تا چه سطحی میتواند حذف کند. اگر حق حذف ندارد “هیچ کدام” را انتخاب می کنیم. اگر فقط رکوردهایی که خودش مسئول است را می تواند حذف کند “خود”، اگر برای همه را می تواند حذف کند “همه” و اگر برای هم گروهیان خود را می تواند حذف کند گزینه “گروه” را اتخاب می کنیم.

در اینجا فرض شده است که کارشناس فروش حق حذف هیچ حسابی را ندارد.

 

role8

 

 

ویرایش: حق ویرایش هم مانند امکان حذفی که در قبل توضیح داده شد در سطوح همه، گروه، خود و هیچکدام تعریف می شود. در اینجا فرض شده است که کارشناس فروش فقط حساب های خود را میتواند ویرایش کند.

role9

 

در ادامه نیز همانطور که در شکل زیر مشخص است دسترسی ها تعریف شده است. فقط لازم است توضیح بیشتر راجع به “لیست” و “مشاهده” داده شود.

لیست” نشان می دهد که امکان دیدن حساب ها به صورت اصطلاحا”   listview یعنی نمایش به صورت لیست کلی وجود دارد اما امکان دیدن جزئیات اطلاعات مربوط به آن حساب وجود ندارد.

اما “مشاهده” در حقیقت همان detailview  هست که امکان دیدن جزئیات آن حساب وجود دارد.

در اینجا برای کارشناس فروش تعریف شده است که امکان دیدن حساب های همه در حالت لیست وجود دارد اما فقط می تواند جزئیات مربوط به حساب خودش را ببیند.

role10